Oční optika Brýle pro afriku Plastické operace očních víček Oční ordinace Český těšín

Dlouhodobé uložení kontaktních čoček v roztoku

06.04.2015

Pokud kontaktní čočky zrovna nositel nepoužívá je potřeba je uložit do roztoku na kontaktní čočky. Může se ale také stát, že kontaktní čočky nejsou nošeny několik dní v kuse. Jak v takovémto případě postupovat, aby bylo nošení čoček bezpečné a pohodlné i nadále? Kontaktní čočky by neměly zůstat v pouzdře s roztokem déle než týden, maximální hranice je měsíc. Před nasazením je potřeba čočky vyčistit v čerstvém roztoku a pomocí mechanického mnutí.

V příbalovém letáku roztoku na kontaktní čočky je uvedeno jak často roztok na čočky měnit. Např.:

OPTI-FREE PureMoist: "Čočky můžete ponechat v uzavřeném pouzdře na čočky s víceúčelovým dezinfekčním roztokem OPTI-FREE PureMoist až 30 dnů. Po této době se musí vaše čočky každých 30 dnů a před nošením očistit a vydezinfikovat pomocí víceúčelového dezinfekčního roztoku OPTI-FREE PureMoist ."

ReNu: "Čočky mohou být uchovány v neotevřeném pouzdře až do jejich použití maximálně po dobu 30 dní. Jestliže je skladujete po delší dobu, musíte je čistit a desinfikovat čerstvým roztokem každých 30 dní a samozřejmě také před jejich aplikací do oka."

Je důležité pamatovat na to, že po otevření čoček z blistru začíná běžet doba použitelnosti čoček. To znamená, že např. čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit po 14 dnech od otevření.

Při delším uložení kontaktních čoček v roztoku pamatujte na tato pravidla:

  • Kontrola množství roztoku v pouzdře.

    Při dlouhém uložení čoček v roztoku se roztok z pouzdra vypařuje a čočky vyschnou. Takovéto čočky již nelze znovu nosit. Vyschlá místa čočky dráždí a ztrácí optické vlastnosti. Doporučené naplnění pouzdra roztokem je vyznačeno ryskou, nemusí tomu však být u každého pouzdra.

  • Pravidelná výměna roztoku.

    Při velmi dlouhém uložení se vytrácí dezinfekční účinek roztoku, vlhké prostředí se tak stává rodnou půdou pro plísně a bakterie, což je pro oko velmi nebezpečné. Roztok je potřeba měnit alespoň 2x týdně.

  • Po delším uložení v pouzdře čočky před nasazením očistěte.

    Všechny nečistoty z použité čočky zůstávají v použitém roztoku, proto čočky před nasazením znovu omyjte.

  • Roztok v pouzdře používejte pouze jednou.

Pokud nositel nechává pravidelně vícedenní čočky uložené dlouho v roztoku, je vhodnější variantou vyzkoušet jednodenní kontaktní čočky.

uchovavani kontaktnich cocek